Czy dezynsekcja termiczna pozwala na usunięcie wirusów?
Choć dezynfekcja i dezynsekcja bardzo często są ze sobą utożsamiane, nie należy mylić tych dwóch pojęć. Pierwsza z wymienionych czynności polega na odkażaniu, czyli na niszczeniu drobnoustrojów, takich jak bakterie i wirusy, druga natomiast na pozbywaniu się szkodliwych owadów. Skąd więc wzięło się używanie wyrażenia „dezynsekcja termiczna” w odniesieniu do zabiegów mających na celu usunięcie wirusów? Jaki potencjał tkwi w zabiegach termicznych?
Na czym polega dezynsekcja termiczna?
Dezynsekcja termiczna polega na podniesieniu temperatury otoczenia do min. 50°C. Dzięki równomiernemu rozłożeniu ciepła pozwala na skuteczne pozbycie się owadów, larw i jajeczek. Podstawą dobrze wykonanego zabiegu jest osiągnięcie wartości progowej temperatury w możliwie krótkim czasie, a jednocześnie płynnie i równomiernie w całym pomieszczeniu. Ważne jednak by nie przekroczyć wartości 70°C. W trakcie dezynsekcji termicznej niezbędna jest częsta kontrola punktów krytycznych. W tym celu można użyć czujników lub sond. Co istotne, dzięki podniesieniu temperatury otoczenia do odpowiedniej wartości możliwe jest też skuteczne pozbycie się obecnych w nim wirusów. Taka czynność nazywana jest dezynfekcją termiczną.
Dużą zaletą zarówno dezynsekcji, jak i dezynfekcji termicznej jest to, że obie metody nie wymagają opróżniania pomieszczeń czy lokali budynku, z wyłączeniem przedmiotów i żywności nieodpornej na działanie temperatury 50–70°C. Podczas zabiegu w powietrzu nie powstają żadne substancje chemiczne – tak jak w przypadku metod chemicznych.
Kto zajmuje się dezynfekcją termiczną mającą na celu usunięcie wirusów?
Jak więc widać, opisywane metody termiczne są zabiegami, które ze względu na swoją specyfikę powinny być wykonywane przez profesjonalistów. Jednym z czołowych wykonawców dezynsekcji i dezynfekcji termicznej jest firma F.H.U. TOKARSKI Waldemar Tokarski specjalizująca się też między innymi w ozonowaniu i osuszaniu budynków.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich nagrzewnic do zabijania wirusów i bakterii, a także owadów, możliwe jest trwałe pozbycie się powstałego problemu – zarówno w pomieszczeniach publicznych, jak i prywatnych. Dezynfekcja i dezynfekcja termiczna są realizowane między innymi w hotelach, hostelach, szpitalach, akademikach, piekarniach, mieszkaniach, szatniach, koszarach wojskowych i środkach transportu. Metoda termiczna stosowana jest też w celu oczyszczenia pojemników do transportu żywności, radiowozów, karetek, autobusów czy dywanów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana