Jakie wyróżnia się artykuły BHP?
Niektóre zawody wiążą się z różnego rodzaju zagrożeniami. Dlatego warto się dowiedzieć więcej o artykułach BHP. Które są szczególnie wymagane? O czym nie można zapomnieć? Co powinna zawierać apteczka BHP? Sprawdź, jakie wyodrębnia się artykuły BHP, a także zdobądź wiedzę na ten temat! Zapraszamy do lektury naszego artykułu, dzięki któremu poznasz najważniejsze informacje.
Główne artykuły BHP
W hurtowniach BHP można się natknąć na różnego rodzaju asortyment. Zaliczają się do niego budowlane rękawice. Chronią pracownika przed zagrożeniami w trakcie pracy. Jak wyróżniają dyrektywy EWG, rękawice ochronne można podzielić na 3 kategorie. W przypadku budowlanych zaliczają się one do II kategorii, a więc średniego ryzyka. Zabezpieczają one przed zagrożeniami mechanicznymi. Dobrze, aby spełniały europejską normę EN 420, jak również zawierały informacje od producenta na temat transportu, przechowywania, użytkowania czy czyszczenia.
W przypadku ochrony głowy artykuły ze sklepu BHP powinny być zgodne z normą EN 397. Dobrze, aby był dostęp do informacji o dacie produkcji, typu materiału lub hełmu. Istotne jest także oznakowanie spełnienia pozostałych wymogów bezpieczeństwa. W przypadku ochrony twarzy czy oczu środki te powinny spełniać normę EN166. Ponadto dobrze, aby były oznakowane:
- symbolami mechanicznej odporności,
- symbolami obszarów zastosowań,
- oznaczeniami CE.
Wymagane artykuły BHP
Artykuły BHP i ich wybór zależą głównie od warunków pracy. Zalicza się do tego nie tylko odzież roboczą czy ochronną, ale także robocze obuwie. Sprawdzą się też profesjonalne ubrania oraz ochronne buty, które będą się sprawdzać na danym stanowisku. W ten sposób można zmniejszyć szkodliwy wpływ czynników środowiskowych na zdrowie czy życie pracowników. Oprócz kasków, okularów czy rękawic ochronnych, dobrze aby znalazły się artykuły dezynfekujące, takie jak płyny do rąk czy powierzchni, ochronne maseczki czy rękawiczki. W zakładach pracy nie powinno poza tym zabraknąć:
- ochraniaczy na obuwie,
- odzieży odblaskowej – do pracowania w terenie,
- fartuchów ochronnych,
- bielizny termoaktywnej – zalecana przy pracy w niskiej temperaturze,
- ręczników,
- kombinezonów ochronnych,
- szelek, pasów bezpieczeństwa i lin – stanowią zabezpieczenie w trakcie pracy na wysokości,
- ubrań przeciwdeszczowych.
Nie można także zapomnieć o kasku budowlanym.
Z czego powinna się składać apteczka BHP?
Warto wiedzieć, że od pracodawcy wymaga się wyposażenia zakładu pracy w apteczkę BHP. Jest to zgodne z podstawą prawną, którą zawiera Rozporządzenie ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Pochodzi ono z dnia 26.09. 1997 roku i dotyczy spraw ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Z reguły jej wyposażenie regulują normy DOM, a więc DIN13164 i DIN13157. Do wyboru są apteczki stacjonarne, które można zawiesić na ścianie oraz mobilne, dla pracowników, którzy pracują poza siedzibą firmy. Dotyczy to w szczególności budowlańców lub kierowców.
Powinny się w niej znaleźć:
- opatrunki – plastry z opatrunkiem, jałowe czy chusty trójkątne,
- sprzęt ratunkowy,
- opaski – elastyczne czy dziane,
- jednorazowe rękawiczki,
- maski,
- ustniki,
- nożyczki – z tępymi końcami.
Zależnie od charakteru działalności zakładu pracy i zagrożeń w apteczce dobrze, aby znalazły się opatrunki hydrożelowe, sól fizjologiczna, płyn do przemywania oczy czy koc ratunkowy termiczny. Poza tym musi się w niej znaleźć instrukcja przeprowadzania pierwszej pomocy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana