Na czym polega asenizacja?
Do wykonywania usług asenizacyjnych wymagany jest specjalistyczny sprzęt. Wszystko przez specyfikę przewożonych nieczystości. W tym celu stosuje się pojazdy asenizacyjne, zapewniające bezpieczeństwo i szybkie pozbycie się na przykład szamba. Wykorzystuje się także węże i pompy. Wąż wprowadza się do zbiornika, a potem wypompowuje się nieczystości do beczki. Na czym dokładnie polega asenizacja? Odpowiadamy!
Co to jest asenizacja?
Asenizacja to proces wywozu nieczystości, które pochodzą z:
- przydomowych szamb,
- oczyszczalni ścieków przy domach,
- gospodarstw rolnych,
- zakładów produkcyjnych – również z zakładowych oczyszczalni ścieków.
Wywóz szamba w Lublinie może być możliwy, wtedy gdy pochodzi z odpływowych i bezodpływowych zbiorników. Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwa, które proponują tego typu obsługę, współpracują często z oczyszczalniami ścieków. Mogą także dysponować własnymi oczyszczalniami. Co ciekawe, usługi asenizacyjne mogą także polegać na utylizacji odpadów w formie płynnej na przykład osadów. Wywóz ścieków za to przeprowadza się przez szambiarki.
Jakie warunki musi spełniać firma asenizacyjna?
W celu świadczenia usług asenizacyjnych firma powinna mieć zgodę na działalność od urzędu miasta lub gminy w obszarze wykonywania czynności. Takie pozwolenie jest możliwe w przypadku dysponowania odpowiednimi pojazdami do odbierania nieczystości. Przy tym wywozi nieczystości w ten sposób, aby nie zagrażał on życiu czy przyczyniał się do zanieczyszczenia środowiska. Ważny jest poza tym wybór stacji zlewnej, która będzie odbierać od firmy nieczystości. Asenizacja w Krakowie lub innym mieście jest możliwa, jeśli nie ma się zaległości podatkowych czy w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne.
Jakie pojazdy asenizacyjne się wykorzystuje?
Wykonywanie usług asenizacyjnych nie byłoby możliwe bez wyspecjalizowanych pojazdów. W ten sposób można się łatwo pozbyć nieczystości. Unika się dzięki temu zanieczyszczenia środowiska. Najczęściej używane są samochody lub cysterny z ciągnikami. Zwykle wyposażone są w asenizacyjne kontenery, których pojemność jest różna. Są to beczki. Oprócz tego wyposażone są w węże czy pompujący mechanizm. Przez nie opróżnia się wszelkiego rodzaju zbiorniki.
W celu korzystania z ciężarówki wymagane jest nabycie i zamontowanie zabudowy asenizacyjnej. Instaluje się je na stałe na podwoziach. Wówczas pojazd może być użyty do wywozu nieczystości w formie płynnej z miejsc o niskim stopniu skanalizowania. Usuwa się również osady z kanałów, szamb czy dołów.
Sprawna kanalizacja oraz pomoc naturalnemu środowisku jest możliwa do uzyskania dzięki systematycznemu wywozowi nieczystości. Najlepiej w tym celu wybrać firmę zajmującą się asenizacją. Przy wyborze kieruj się uprawnieniami przedsiębiorstwa.
W jaki sposób wykonywana jest asenizacja?
Usługi asenizacyjne powinna oferować firma, która działa w zgodzie z normami i przepisami. Dobrze, aby dysponowała specjalnymi urządzeniami, jak również pracownikami po szkoleniach. Dzięki temu będzie można uchronić się przed toksynami, które emitują poza nieprzyjemnym zapachem nieczystości. Aby wykonać czynności z tym związane, stosuje się pojazdy asenizacyjne, takie jak ciągnik, jak również pompę z rurą czy zbiornik. Zapewnia to nie tylko bezpieczeństwo, ale też skuteczność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana