Odzież i obuwie BHP: poznaj normy ubrań do bezpiecznej pracy
Jeżeli warunki pracy wymagają stosowania specjalnej odzieży oraz obuwia ochronnego, pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie dostarczyć je swoim pracownikom. Muszą one jednak spełniać konkretne wymogi określone w Polskich Normach. Pracownicy mogą też używać w miejscu pracy własnej odzieży lub obuwia roboczego, ale tylko pod warunkiem, że się na to zgodzą, a ich strój będzie spełniał wymagania BHP. W takim wypadku pracodawca powinien wypłacić im ekwiwalent pieniężny, którego wysokość będzie odpowiadać aktualnym cenom stosowanych ubrań i obuwia roboczego.
W jakich przypadkach pracownicy nie mogą korzystać z własnej odzieży i obuwia?
Korzystanie z własnej odzieży oraz obuwia roboczego nie jest możliwe w kilku przypadkach. Pracodawca musi dostarczyć swoim pracownikom odpowiedni strój oraz buty robocze, jeżeli obsługują maszyny lub inne urządzenia techniczne albo jeśli czynności, które wykonują na swoim stanowisku pracy, powodują intensywne brudzenie albo skażenie odzieży i obuwia środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub materiałami biologicznie zakaźnymi.
W jakim celu zostały stworzone i przyjęte normy dotyczące odzieży i obuwia BHP?
Normy dotyczące odzieży i obuwia roboczego zostały stworzone po to, aby zapewnić możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa pracownikom w ich miejscach pracy. Określają one nie tylko to, jak taka odzież i obuwie powinny być użytkowane, ale także jak powinny być produkowane. Jeżeli pracownicy korzystają w pracy z odzieży niespełniającej tych norm, mogą być narażeni na ryzyko utraty zdrowia albo wypadku na stanowisku pracy.
Która norma określa wymagania dotyczące ubrań BHP w zależności od ich przeznaczenia?
Odzież i obuwie BHP, które możesz nabyć m.in. w sklepie internetowym Bauster, to specjalne stroje, które mają zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy podczas wykonywania ich obowiązków zawodowych. Muszą spełniać wymogi określone w Polskich Normach. Większość z nich podlega także europejskiej normie wydajności, według której dzielą się na trzy kategorie uzależnione od stopnia ryzyka, na jaki narażony jest pracownik na konkretnym stanowisku pracy.
Normy dotyczące odzieży roboczej uwzględniają różne czynniki ryzyka występujące na stanowiskach pracy. Są to np.: możliwość rozdarcia i przetarcia ubrania, działanie wysokiej lub niskiej temperatury, ryzyko zaplamienia albo zawilgocenia, kontakt z ciekłymi chemikaliami, paliwami albo innymi substancjami. Aby odzież i obuwie BHP mogły należycie spełniać swoje zadania, chroniąc pracowników przed ewentualnym zagrożeniem, powinna być odporna na owe czynniki. Musi również przepuszczać powietrze i być skrojona w taki sposób, aby gwarantować pracownikom najwyższy komfort noszenia.
Norma PN-P-845225:1998 reguluje kwestie dopasowania ubrań i obuwia BHP do warunków panujących na konkretnych stanowiskach pracy. Według niej ubrania robocze muszą spełniać ściśle określone wymagania w zależności od przeznaczenia. Aby zapewnić pracownikom właściwą ochronę, powinny być zaprojektowane w odpowiedni sposób, a także uszyte z właściwych materiałów.
Jakie inne normy dotyczą ubrań i obuwia roboczego?
Oprócz wymienionej wyżej normy ubrania i obuwie robocze muszą spełniać jeszcze kilka wymagań określonych w innych normach:
• PN-EN 344:1996 – określa wymagania i metody badania obuwia bezpiecznego, ochronnego i zawodowego, które ma być wykorzystywane w pracy,
• PN-EN 340:1996 – opisuje wymagania ogólne dotyczące odzieży ochronnej.
Kolejne normy określają wymagania dotyczące ubrań przeznaczonych dla konkretnych grup zawodowych lub bardziej zawężonych kategorii:
• PN-92/O-91060 – wymagania dotyczące obuwia dla pracowników atomistyki,
• PN-89/P-84505/01-05 – wymagania dotyczące fartuchów stosowanych w pracy,
• PN-P-84525:1998 – wymagania dotyczące ubrań roboczych,
• PN-92/P-84683 – wymagania dotyczące koszul męskich,
• PN-92/P-84684 – wymagania dotyczące kombinezonów,
• EN 343 – norma określająca parametr odporności na przenikanie wody i pary wodnej,
• EN 342 – określa wymagania dotyczące odzieży przeznaczonej do ochrony przed zimnem (w temperaturze poniżej -5°C),
• EN 14058 – norma określająca wymagania dla pojedynczych elementów kompletów odzieży ochronnej przeznaczonej do pracy w niskiej temperaturze (powyżej -5°C).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana