Siatki asekuracyjne jako ochrona przy pracach na wysokości
Siatki asekuracyjne obecnie znajdują swoje zastosowanie w wielu różnych branżach. Sprawdzają się w sytuacjach, gdzie konieczne jest zapewnienie skutecznej ochrony i elastycznego zabezpieczenia. Wykorzystywane są np. w parkach linowych, ale przede wszystkim w budownictwie, w szczególności przy pracach na wysokości. Jakie są rodzaje siatek zabezpieczających, kiedy zaleca się ich użycie? Piszemy.
Siatki asekuracyjne w budownictwie
Siatki bezpieczeństwa (siatki asekuracyjne) stosowane w budownictwie to elementy, których celem jest ochrona i ograniczenie do minimum szkód powstałych w wyniku ewentualnego upadku z wysokości – np. z rusztowania lub pomostu. Stanowią rodzaj środka ochrony indywidualnej i zbiorowej, pozwalając na bezpieczną pracę w obszarze o podwyższonym ryzyku. Produkowane są z wytrzymałych włókien polietylenowych bądź polipropylenowych. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje siatek asekuracyjnych:
mocowane poziomo: chronią pracowników fizycznych przed upadkiem z wysokości oraz przechodniów przed spadającymi materiałami czy narzędziami;
mocowane pionowo: pełnią funkcję podobną do balustrad.
Na terenie Wrocławia i okolic prace wysokościowe z zastosowaniem profesjonalnych systemów stałej asekuracji oferuje Climbing Service.
Siatki zabezpieczające a normy i przepisy
Siatki asekuracyjne to jedne z najskuteczniejszych środków ochrony osób przebywających na placu budowy. Jest tak, ponieważ zabezpieczają one nie tylko pracowników na wysokości, ale także ekipę budowlaną czy przechodniów przebywających na dole z tzw. strefie niebezpiecznej. Zaletą zastosowania siatek asekuracyjnych jest wygoda i zapewnienie swobody ruchów, w przeciwieństwie do lin i szelek. Warto pamiętać, że konieczność używania tego typu zabezpieczeń wynika z przepisów zawartych w rozporządzeniu. Ponadto, siatki bezpieczeństwa powinny spełniać normę PN-EN 1263-1, potwierdzoną właściwym certyfikatem, wystawionym przez niezależną organizację. Numer przeprowadzonych badań musi być zawarty w wyżej wymienionym dokumencie.
Zastosowanie przy pracach na wysokości
Siatki asekuracyjne na placach budów i w pobliżu różnych obiektów oraz konstrukcji podczas prac na wysokości można montować zarówno poziomo, jak i pionowo. Przy czym, minimalną powierzchnię, wymiary, a także wytrzymałość określa norma. Oprócz wspomnianej już funkcji minimalizowania ryzyka upadku ludzi oraz przedmiotów, siatki chronią także przed działaniem czynników atmosferycznych, podnosząc komfort i wydajność pracy. Inną ważną funkcją jest możliwość wygrodzenia niebezpiecznych stref, wskazujących obszar zwiększonego ryzyka. Siatki asekuracyjne można często zobaczyć również w obiektach sportowych, a także w prywatnych domach, gdzie służą np. jako zabezpieczenie balkonu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana