W co wyposażone są osoby kierujące ruchem?
Awarie sygnalizacji świetlnej, roboty drogowe, wypadki, objazdy i inne sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, wymagają obecności osób, które w sposób bezpieczny i bezkolizyjny pokierują ruchem. Poza tym, że powinny być doskonale widoczne dla wszystkich, ważne jest, by posiadały inne istotne elementy wyposażenia, które umożliwią im sprawne wykonywanie obowiązków.
Kim bywa osoba kierująca ruchem?
Kierujący ruchem to funkcja mająca pierwszeństwo zarówno przed sygnalizacją świetlną, jak i znakami drogowymi. Zgodnie z obowiązującym „Prawem o ruchu drogowym”, osobą kierującą ruchem może być: policjant, żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego, funkcjonariusz Straży Granicznej, umundurowany inspektor kontroli skarbowej, funkcjonariusz celny, strażnik gminny, osoba powołana z ramienia zarządcy drogi, osoba wykonująca roboty drogowe, osoba nadzorująca przejście dzieci przez jezdnię, kierujący autobusem szkolnym, strażnik leśny, funkcjonariusz Straży Parku, strażak Państwowej Straży Pożarnej lub członek ochotniczej straży pożarnej. Niezależnie od panującej sytuacji i okoliczności sprawowania obowiązków, osoby te powinny być odpowiednio ubrane i wyposażone. Tego typu elementy oraz oznakowania drogowe oferuje producent i dystrybutor ANDROS.
Co musi posiadać osoba kierująca ruchem?
W pierwszej kolejności osoby kierujące ruchem powinny nosić przydzielone im środki ochrony osobistej, takie jak odzież ochronna, hełm ochronny oraz bezpieczne, stabilne obuwie. Składają się na właściwe wymogi i oznakowanie bhp przewidziane dla pełnienia tego typu funkcji. Funkcjonariusze Ci powinni dodatkowo być wyposażeni w specjalne ostrzegawcze kamizelki lub narzutki fluorescencyjne o barwie pomarańczowej wyposażone w żółte pasy z materiału odblaskowego. Muszą spełniać co najmniej II klasę widzialności. Na plecach oraz z przodu narzutki powinien widnieć czarny lub granatowy napis o treści „KIEROWANIE RUCHEM”.
W przypadku, gdy kierowanie ruchem odbywa się nocą lub widoczność jest ograniczona, osoba ta powinna być wyposażona dodatkowo w latarkę świecącą na kolor czerwony, specjalną tarczę ze światłem odblaskowym służącą do zatrzymywania pojazdów oraz tarczę do zatrzymywania pojazdów ze światłem czerwonym. Istotnym elementem wyposażenia osób kierujących są również krótkofalówki, dzięki którym mogą się między sobą komunikować także w warunkach utrudnionych lub w przypadku, gdy znajdują się w znacznej odległości od siebie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana