W co wyposażyć szatnię pracowniczą?
Czy wiedziałeś, że według przepisów do stworzenia szatni jest zobowiązana każda firma, której pracownicy muszą używać uniformu służbowego? Bez względu na to, czy strój roboczy jest zakładany w celu ochrony bezpieczeństwa lub ze względów wizerunkowych, to pracodawca ma obowiązek zapewnić pomieszczenie i urządzenia oraz akcesoria higienicznosanitarne. Dowiedz się, jakie jest wyposażenie szatni pracowniczej według przepisów.
Rodzaje szatni pracowniczych
Zanim wybierzesz wyposażenie do szatni pracowniczej w specjalistycznym sklepie, takim jak np. Brastech, dowiedz się, jakie mogą występować rodzaje tego pomieszczenia. Wyróżnia się następujące typy szatni:
- odzieży własnej – ma zastosowanie wtedy, gdy ubrania prywatne pracowników ze względów np. sanitarnych, nie powinny mieć styczności z uniformem roboczym,
- odzieży roboczej i ochronnej – powinny mieć bezpośrednie połączenie z natryskami, umywalnią i szatnią odzieży własnej,
- podstawowe – gdy niewymagane jest utworzenie oddzielnych pomieszczeń do przebrania odzieży własnej i nałożenia uniformu roboczego,
- przepustowe – występują w zakładach, gdzie pracownicy mogą mieć styczność z substancjami szkodliwymi dla zdrowia bądź silnie brudzącymi, składają się z dwóch pomieszczeń i natrysków, łączą w sobie funkcję szatni odzieży własnej i przeznaczonej na odzież roboczą.
W zależności od panujących warunków pracy, w firmie powinien być udostępniony właściwy typ pomieszczenia higienicznosanitarnego.
Jakie są wymagania BHP dotyczące wyposażenia szatni?
Przepisy BHP regulują nie tylko wymiary pomieszczeń przeznaczonych na szatnię, ale także jej wyposażenie. Powinny się znajdować w nich:
- szafy ubraniowe BHP – muszą umożliwić pracownikom przechowanie odzieży zewnętrznej i pracowniczej. Zgodnie z normą PN-75M-78711 powinny mieć 1800 mm wysokości, 400 mm szerokości i 480 mm głębokości. Oprócz tego muszą być przedzielone na pół oraz wyposażone w drążek i półki. Ważne, aby zapewnić dla każdego pracownika używającego uniformu indywidualną szafkę – przepisy nie dopuszczają naprzemiennego korzystania z tych elementów;
- miejsca siedzące – ich ilość powinna odpowiadać minimum połowie liczby pracowników, którzy mogą jednocześnie korzystać z pomieszczenia.
W przypadku szatni odzieży własnej pracowników należy również wyposażyć pomieszczenie w półki na obuwie i stojaki wieszakowe. Jednak najważniejszym elementem w szatni są jednak szafy ubraniowe BHP. Warto by były wykonane z trwałego materiału. Metalowe szafy ubraniowe to solidny wybór, a do tego są łatwe w czyszczeniu i można dowolnie dobrać ich kolorystykę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana