Co to jest deratyzacja i na czym polega?
W Twoim magazynie lub domu zauważyłeś myszy lub szczury? To znak, że powinieneś zlecić profesjonalny zabieg, jakim jest deratyzacja! Dowiedz się, na czym dokładnie polega cały proces i jakie są jego etapy. Kiedy się go powinno przeprowadzać? Poznaj główne metody, jakie się stosuje oraz sprawdź, co się używa w walce ze szczurami czy myszami. Zapraszamy do lektury naszego przewodnika!
Co to jest deratyzacja?
Deratyzacja to inaczej odszczurzanie. Zwalcza się gryzonie z użyciem preparatów chemicznych, biologicznych lub fizycznych. Dotyczy to szczurów i myszy. Z reguły stosuje się pułapki lub zatruty pokarm.
Deratyzację przeprowadza się w:
- mieszkaniach,
- budynkach publicznej użyteczności,
- obiektach handlowych, usługowych i przemysłowych,
- zabudowaniach gospodarczych.
Nierzadko wymagana jest w miejscu gromadzenia odpadów komunalnych czy przy przyłączach wodociągowych bądź kanalizacyjnych. Zabieg przeprowadza się w okresie wiosennym czy jesiennym (w październiku).
Po co stosuje się deratyzację?
Deratyzacja często jest jedyną pomocą, która musi zostać wprowadzona w celu przywrócenia normalnego funkcjonowania w domu lub biurze. Gryzonie bowiem wiążą się z wielkimi stratami. Najczęściej jest to ubywanie żywności. Jak się okazuje, według badań przeciętny szczur żywi się około 20 gram pożywienia na co dzień. Zabieg natomiast chroni przed stratami czy odchodami, jak również przed usterkami czy uszkodzeniami. Ponieważ gryzonie mają mocne siekacze, mogą przegryźć różnego typu konstrukcje, takie jak:
- kable,
- powłoki izolacyjne,
- rury kanalizacyjne,
- przewody elektryczne.
Niekiedy populacje gryzoni przyczyniają się do pożarów, zalań czy zawaleń obiektów mieszkalnych. Dodatkowo mogą one być nosicielami chorób. Przez ugryzienie mogą przenieść chorobę na domowe zwierzęta, a w końcu i na ludzi. Mogą zarazić takimi chorobami jak na przykład dżuma, włośnica czy szczurza gorączka. Dlatego warto pomyśleć nad specjalistyczną deratyzacją. Dzięki temu zachowasz bezpieczeństwo żywności oraz ochronisz się przed chorobami.
Jak przebiega deratyzacja?
Deratyzacja w Warszawie lub innym miejscu może być podzielona na następujące etapy:
- umieszczeniu informacyjnych tabliczek – zapewnią one bezpieczeństwo w trakcie procesu,
- sprawdzeniu dokładnym budynku – lokalizuje się wszystkie miejsca, przez które gryzonie mogą się przedostawać do środka. Następnie informuje się zarządcę budynku lub naprawia się samodzielnie,
- analizy sytuacji,
- znalezienia miejsc pojawiania się myszy czy szczurów. Wykłada się w nich pułapki lub trucizny,
- wystawienia karmnika deratyzacyjnego – są wytrzymałe na uszkodzenia tworzywa i wystawiane tam, gdzie pokazuje się najwięcej gryzoni,
- wykładania trucizn – mniej popularna metoda przez to, że tacki z papieru nasiąkają wilgocią, a właściwości trucizny przez to wiele tracą,
- zastosowania trutek – zmieszane są najczęściej z żywnością i mają opóźniony czas działania, który wynosi 2-3 dni,
- kontroli całego procesu – może być wymagane uzupełnienie trucizny.
Następnie zbiera się martwe szczury lub myszy i oddaje do utylizacji. Potem firma wystawia potrzebne dokumenty.
Co stosuje się na szczury?
Do zwalczania szczurów stosuje się:
- niechemiczne środki – pułapki sprężynowe, gilotynki, potrzaski, pułapki żywołowne,
- chemiczne sposoby – pestycydy, rodentycydy, antykoagulanty.
Walka ze szczurami powinna być przeprowadzona pod okiem specjalistów z firmy deratyzacyjnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana