Jak wyczyścić pralkę? Sposoby domowe i profesjonalne
Z Twojej pralki wydziela się nieprzyjemny zapach? W bębnie zauważyłeś pleśń? To znak, że potrzebne jest solidne czyszczenie pralki! Sposobów domowych jest wiele, jednak czy są one całkowicie bezpieczne? Sprawdzamy! Dowiedz się, jak dbać o urządzenie. Jak czyścić pojemnik i dozowniki na płyny? Przeczytaj nasz artykuł, w którym odpowiadamy na wszystkie pytania!
Czyszczenie pralki octem
Do domowym sposobów zalicza się czyszczenie pralki octem. Ocet można wlać do komory na proszek lub prosto do bębna. Potem ustawia się program na najwyższą temperaturę i włącza się pranie. Dzięki octowi:
- usuwa się przykry zapach,
- czyści się urządzenie z zabrudzeń,
- usuwa się kamień.
Jednak często po zastosowaniu tej metody dochodzi do poważnych uszkodzeń urządzenia. Dlatego lepiej zastosować sprawdzony środek do czyszczenia pralki.
Czyszczenie pralki sodą
W przypadku nieznacznych zabrudzeń sprawdzi się domowe czyszczenie pralki sodą oczyszczoną. Wystarczy 500 gramów sody oczyszczonej. Wrzuć je do pustego bębna. Uruchom najdłuższy program z wysoką temperaturą – soda oczyszczona z wodą umyje urządzenie od środka. Nie tylko ją wyczyści, ale też usunie zły zapach, zdezynfekuje oraz odświeży jej wnętrze. Możesz również spróbować pasty z octu i sody oczyszczonej. Ich wymieszanie będzie się wiązać z powstaniem gęstej papki. Dzięki temu pozbędziesz się kamienia z podajników lub uszczelek. Odczekaj kilka godzin. Potem zmyj wilgotną szmatką i wytrzyj, aż będzie sucha.
Czym najlepiej czyścić pralkę?
Do środków czystości zaliczają się te o właściwościach odkamieniających. Ważne, aby produkt nie był niebezpieczny dla środowiska. Dobrze, aby był przebadany i wiązał się z bezpieczeństwem dla zdrowia czy urządzeń. Alternatywą może być specjalna tabletka do czyszczenia...zmywarki. Jest to uniwersalny środek, który pomoże w czyszczeniu. Wrzuć ją do bębna – jedną lub dwie. Uruchom urządzenie. Ustaw temperaturę na 60-90 stopni Celsjusza. Dzięki temu zlikwidujesz kamień lub zarazki.
Jak czyścić pojemniki i dozowniki?
Po wyciągnięciu z pralki dozowników proszku i płynu w przypadku, gdy zabrudzenia i resztki są zaschnięte, zamocz dozownik w ciepłej wodzie. Następnie odczekaj 30 minut. W ten sposób będzie Ci wygodniej zlikwidować zanieczyszczenia. Zastosuj gąbkę do mycia naczyń. Cały dozownik dokładnie umyj. W przypadku śladów pleśni zastosuj kwasek cytrynowy. Rozprowadź go na gąbce i potrzyj zabrudzone miejsca. Szczoteczka do zębów natomiast pozwoli dostać się do różnych zakamarków. Po wszystkim wypłucz pojemnik. Wytrzyj bądź zostaw do wyschnięcia. Po wszystkim możesz go umieścić z powrotem w pralce.
Jak dbać o pralkę? Wskazówki
Mycie pralki oraz ogólne korzystanie z niej powinno być przeprowadzane prawidłowo. Przed zepsuciem się urządzenia ochroni Cię zastosowanie poniższych rad:
- pozostaw uchylone drzwiczki – wpłynie to na szybkość suszenia się jej bębna,
- ubrania wyciągaj od razu po zakończeniu prania – nie dopuść, by utworzyła się wilgoć,
- korzystaj rzadziej – 2-3 razy w tygodniu najlepiej,
- nie przeładowuj bębna – unikniesz w ten sposób awarii i utraty energii,
- kontroluj twardość wody – w przypadku wyższego niż zalecane stężenia soli mineralnych wypróbuj tabletki o właściwościach zmiękczających wodę.
Jak często myć pralkę?
Zwykle przyjmuje się, że czyszczenie pralki powinno się przeprowadzać raz na kilka miesięcy. Jest to jednak zbyt długi okres. Zabrudzone urządzenie może spowodować awarię. Prane w niej ubrania mogą poza tym nieprzyjemnie pachnieć. Dlatego zaleca się, aby czyścić ją raz w miesiącu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana