Różnice między detektorem jedno i wielogazowym
W zakres wyposażenia strażaków wchodzi wiele sprzętów i urządzeń, których celem jest nie tylko sprawne przeprowadzenie akcji, ale również ochrona członków zespołu i potencjalnie zagrożonych członków zdarzenia. Wśród elementów zabezpieczających znajdują się detektory gazu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli jednogazowych i wielogazowych. Jak działają i czym się różnią?
Detektory jednogazowe
Wiele jednostek straży pożarnej wyposaża członków załogi w detektory jednogazowe. Urządzenia są przystosowane do dokładnych pomiarów stężenia tlenku węgla CO, siarkowodoru H2S, dwutlenku siarki SO2 lub tlenu O2. Niektóre z modeli jednogazowych posiadają również sensory wykrywające gazy wybuchowe LEL. Modele tego typu są skuteczne w wielu zdarzeniach i pozwalają przeprowadzić akcję w sposób bezpieczny zarówno w przypadku wycieku gazów i oparów paliwa, jak i w sytuacji, gdy pojawia się zagrożenie braku tlenów w pomieszczeniach zamkniętych czy biogazu w układach ściekowych. Mierniki jednogazowe są stosunkowo niedrogie w porównaniu do wielogazowych. Różnice zauważalne są również w kosztach eksploatacji.
Mierniki wielogazowe
Detektory wielogazowe są większą inwestycją zarówno przy zakupie, jak i kosztach związanych z ich kalibracją. Jednak ich szerokie zastosowanie znajduje uznanie wśród wielu jednostek straży pożarnej. Jak podkreśla sklep ze sprzętem pożarniczym Sprzęt.-Poż., urządzenia powinny być przetestowane w najróżniejszych warunkach i posiadać certyfikaty zgodne z EN 60079-29-1, EN 50104 oraz EC 45544. W odróżnieniu od detektorów jednogazowych, w przypadku urządzeń wielogazowych detekcja tlenu, siarkowodowru, tlenku węgla i gazów wybuchowych może odbywać się jednocześnie.
Eksploatacja detektorów jedno i wielogazowych
Urządzenia jedno i wielogazowe są łatwe w konserwacji. Elementem zużywalnym w toku eksploatacji jest filtr detektora, który zanieczyszcza się w sposób naturalny. Jego wymiana nie jest kosztowna, jednak przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na budowę urządzenia i łatwą dostępność do filtra. Detektory wielogazowe wymagają ponadto kalibracji. W jej ramach do detektora podaje się gaz wzorcowy i sprawdza jego odpowiedź. W przypadku nieprawidłowego wyniku miernik poddaje się adjustacji. Urządzenie regulowane jest aż do momentu wskazywania prawidłowych wartości. Kalibracja powinna być wykonywana co najmniej raz na pół roku, a w wielu przypadkach nawet częściej. Między innymi w przypadku intensywnego użytkowania lub po przekroczeniu zakresu pomiarowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana