Jakie są metody dezynfekcji kurników?
Dezynfekcja kurników ma na celu pozbycie się zarazków z wnętrza obiektu. Drobnoustroje bytujące w odchodach, resztkach pożywienia oraz na piórach ptaków mogą powodować niebezpieczne choroby, zwłaszcza w produkcji masowej drobiu. Dlatego niezwykle istotne jest regularne i skrupulatne odkażanie miejsc, w których mogą rozwijać się bakterie i pasożyty. W tym artykule opisujemy najpopularniejsze metody dezynfekcji kurników.
Skuteczne metody dezynfekcji kurników
Wśród firm zajmujących się bioasekuracją Avitec Service wyróżnia się profesjonalnym podejściem. Terminowość i sumienność w przeprowadzaniu dezynfekcji pozwalają usunąć większość patogenów z obiektu przebywania ptaków hodowlanych. Wśród metod najczęściej stosowanych przez firmy wyróżnia się dezynfekcję na mokro, zamgławianie oraz ozonowanie. Dobór odpowiedniej metody zależy od rozmiarów obiektu, jego konstrukcji i indywidualnych cech danej hodowli.
Jak przeprowadza się dezynfekcję na mokro, zamgławianie i ozonowanie?
Dezynfekcja na mokro jest prosta do przeprowadzenia i wymaga użycia specjalnych opryskiwaczy. Składnikiem czynnym preparatu do oprysku jest aktywny tlen działający bakteriobójczo, wirusobójczo i grzybobójczo. Zamgławianie wykazuje dużą skuteczność, ponieważ małe cząsteczki z łatwością przedostają się do każdej szczeliny. Ozonowanie to wykorzystanie odkażających właściwości ozonu wytwarzanego z tlenu. Wśród skutecznych metod dezynfekcji warto wymienić także odkażanie przy użyciu wody amoniakalnej, które zapobiega niebezpiecznej chorobie – kokcydiozie.
Na czym polega dezynfekcja kurników?
Dezynfekcja kurników to ważne zadanie dla każdego rolnika zajmującego się hodowlą drobiu. Dawniej wykorzystywano do tego wapno. Obecnie odkażanie przeprowadza się przy użyciu specjalnych środków chemicznych. Producenci często zlecają je profesjonalnym przedsiębiorstwom. Dzięki temu można mieć pewność, że praca zostanie wykonana należycie i przy użyciu skutecznych środków. Metody dezynfekcji obiektów hodowli drobiu, stosowane przez rolników skutecznie usuwają drobnoustroje i zwiększają bezpieczeństwo przebywania dużej liczby ptaków na ograniczonej powierzchni. Stosowanie bioasekuracji i dezynfekcji to działania, które pomagają uniknąć niebezpiecznych chorób i zwiększają opłacalność hodowli drobiu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana